O nas

Żłobek Gminny w Drezdenku to kameralne miejsce przyjazne dzieciom i rodzicom

Każdego dnia wprowadzamy w życie ideę zapewnienia radości dzieciom oraz komfortu rodzicom. Stawiamy na wysoką jakość opieki, wrażliwość na potrzeby maluszków, wspieranie rozwoju i tworzenia osobowości naszych podopiecznych. Dzięki wspaniałej i profesjonalnej opiece, którą zapewnia wykwalifikowana kadra Żłobka Gminnego w Drezdenku, rodzice mogą skupić się na codziennych obowiązkach, mając pewność, że pozostawiają swoje pociechy w radosnym i przyjaznym miejscu.

Żłobek Gminny w Drezdenku oferuje opiekę maluszkom w wieku od ukończonego 20 tygodnia życia do 3 lat w szczególnych przypadkach do lat 4.

Pierwsze lata to kluczowy etap rozwoju dzieci, a naszym zadaniem jest wspieranie ich spontaniczności i twórczości, umożliwienie im wszechstronnego rozwoju fizycznego, duchowego, kulturowego i społecznego. Nasz program to połączenie pedagogiki, edukacji i opieki bazujących na podążaniu za potrzebami dziecka. Podstawową rolą wychowawcy jest zastanowienie się nad indywidualnymi potrzebami dziecka, podążanie za nim i wspieranie jego indywidualnego rozwoju. Drugi filar naszego programu stanowi współpraca z rodzicami już od początkowego etapu, przez poszczególne fazy rozwoju dzieci. Zachęcamy rodziców do korzystania z programu adaptacyjnego dla początkujących maluszków. Dogłębnie omawiamy i analizujemy z rodzicami potrzeby dziecka. Codziennie poświęcamy czas na przekazanie opiekunom informacji o postępach i rozwoju dziecka.

Program Żłobka Gminnego w Drezdenku

W okresie żłobkowym dzieci kształtują elementarne umiejętności, które będą im towarzyszyć w całym późniejszym życiu. Najważniejszymi fazami jest rozwój mowy, rozwój ruchowy – doskonalenie chodzenia i koordynacji ruchów, a także wzrastająca potrzeba samoobsługi i samodzielności.

Adaptacja

Proces adaptacji dziecka w żłobku to duże przeżycie, zarówno dla maluszka, jak i rodzica. W Żłobku Gminnym w Drezdenku gwarantujemy adaptację trwającą do 5 dni. Początkowo dziecku towarzyszy rodzic, zaś w kolejnych dniach stopniowo maluszek zostaje z opiekunkami i dziećmi. Tempo adaptacji jest ustalane indywidualnie przez opiekunkę prowadzącą, tak aby proces był jak najbardziej łagodny i bezstresowy – również dla rodziców.

Rozwój mowy

Rozwój mowy jest wspierany wielotorowo – od najbardziej tradycyjnych form, jak mowa rytmiczna (wierszyki, rymowanki, piosenki), przez pracę z książeczkami, zabawy w pytania, zachęcanie do samodzielnego wyrażania się i ćwiczenia w utrwalaniu nazewnictwa przedmiotów.

Doskonalenie koordynacji ruchowej

Doskonalenie koordynacji ruchowej obejmuje kształcenie zmysłu równowagi, stereognostykę, czyli rozpoznawanie form za pomocą zmysłu dotyku np. poprzez zabawy z woreczkami skrywającymi różne przedmioty codziennego użytku, a także ćwiczenia z zakresu koordynacji oko-ręka, które są realizowane w formie przyjemnych i atrakcyjnych dla dzieci zabaw, np. podrzucanie, łapanie, toczenie piłek i baloników, przelewanie płynów z naczynia do naczynia, jednoczesne malowanie obydwoma rękami na dużych powierzchniach i wiele innych.

Ćwiczenia praktyczne dnia codziennego

Czynności związane z troską o własną osobę oraz troską o otoczenie są bardzo ważną dziedziną dziecięcego rozwoju. Celem ćwiczeń praktycznych dnia codziennego jest wypracowanie samodzielności, samoświadomości, ufności we własne siły oraz poczucia bezpieczeństwa. Dzieci uczą się codziennych czynności takich, jak zapinanie czy odpinanie guzików, mycie rąk, czesanie, samodzielne ubieranie, odkładanie zabawek na miejsce.